עיצוב משרד קטן

חגית פופר | 2013-01-27

 

 

 

במקרים בהם מתגלה צורך לנהל את העסק מתוך משרד קטן, יש חשיבות עליונה לניצול מיטבי של המרחב המצומצם. מבחינת תכנון המשרד הקטן, זה אומר מקסום שטח האחסון תוך שמירה על אזורי העבודה יעילים, נוחים ונגישים.

 

מהו המשרד הקטן, באילו מקרים יש חשיבות לעיצוב משרד קטן?

כאשר יש להוסיף משרד לעובד חדש במערך משרדים קיים,

כאשר יש למקם משרד בתוך דירה או בית,

כאשר המשרד הוא בשכירות משותפת, דוגמת מתחמים המשכירים חדרים כמשרדים לשוכרים שונים ומספקים שירותי משרד, עבודות ניקיון ןאחזקה, מטבח, ושירותים.

כאשר בתוך עסק שרוב השטח שלו מנוצל למטרה מובהקת כגון מפעל ייצור , מוסך או נגריה, ועם ההתפתחות מתעורר הצורך במשרד לצורך ניהולי , מנהלתי כפונקציה התומכת לפעילות העיקרית.

לפונקצית המשרד יש אופי , דרישות ואפיונים עיצוביים אדריכליים , שונים במהותם מהמקום המרכזי בעסק.  מיקומה וגודלה מוכתבים על פי תכונות המקום ויש להידרש לידע והבנה אדריכליים בכדי לנצל באופן מיטבי את המרחב העומד לרשות המקום, מבלי לייצר החמצות או שגיאות תכנוניות שקשה מאוד וגם יקר לתקן לאחר שמתחילים בשגרת העבודה.

בכל אלה, כמו בתכנון משרדים בכלל, מתאפיין הצורך במתן פתרונות לפונקציות הנגזרות מעצם אופיו של המשרד והצרכים הפיזיים שלו.

לתכנון משרדך התקשר אלי 0548140800

כדי לשמור על דרישות המשרד על אף ולמרות היותו קטן בשטח, יש כמובן להגדיר אותן בדייקנות ולגזור פרוגרמה לתכנון אדריכלי.

 פרוגרמה זו תכלול את הנתונים כמפורט:

נתונים הנוגעים לכמות האנשים המאכלסים את המשרד הקטן.

מספר העובדים הקבועים, מספר המשתמשים ופריסת השימוש לאורך שעות העבודה. כמות האנשים המרבית הנמצאת בו בזמן במשרד.

נתונים לגבי מכשירי העבודה במשרד הקטן:

מכשירים ומכונות לשימוש ישיר של העובדים, כתמיכה משרדית. מדובר על מחשבים, טלפונים, מדפסות/סורקים וכיוצ"ב.

מכשירים ומכונות בשימוש עקיף כמו במטבחון .

נתונים הנגזרים מאופי העבודה במשרד הקטן.

שולחנות עבודה, עזרי משרד ואחסון ניירת תיקיות ומסמכים.

מדובר על אחסון בזמינות גבוהה ואחסון ארכיוני.  

תאורה נדרשת, תאורה טבעית קיימת ותאורה מלאכותית נדרשת

כמובן שלרווחת העובד עדיפה תאורה טבעית ככל הניתן אך במשרד קטן עלולים להיווצר תנאי הסתרת אור והצללות לא מכוונות, או לחילופין מוקד אור בעייתי ומסנוור. על מתכנן המשרד הקטן מוטל לדאוג לתאורה מספיקה ומותאמת לצורת הישיבה וההתנהלות של העובד במשרד. תאורה נוחה של המסך, וכן הארה מספיקה של חדרי וארונות האחסון.

בקרת אקלים

בתהליך תכנון משרדים גורם הנוחות ורווחת העובד, קשורים קשר ישיר ומשמעותי לאקלים במשרד. אין צורך להסביר את החשיבות של טמפרטורות הולמות ונוחות. במשרד קטן כמו גדול יש להתאים את עוצמת המזגנים לנפח ולאפשר שליטה מרבית של כל עובד על סביבתו. בתכנון משרדים מוכרת התופעה של חילוף העונות. כשמאוד חם אנשים מגיעים לעבודה עם סוודרים ומעילים מחמת ההקפאה הצפויה להם במשרד, וההיפך בעונות הקרות. שמירה על טמפרטורה ממוזגת אינה דבר של מה בכך במיוחד שלכל אדם ועובד מתאימה רמת קור או חום שונה. יתרונות תכנון משרדים בהם לכל עובד המקום שלו, בו הוא יכול למזג לפי המתאים לו ביותר, אינם חזון נפוץ ותמיד יש להתפשר בנושא זה.

עיצוב ריהוט נח צבעים מתאימים

בתהליך תכנון משרדים, יש חשיבות לא מבוטלת לבחירה של מערך הצבעים וסגנון המשרד, ואופי הריהוט שנגזר מבחירות אלה. יש להתאים את הצבעים שמשתמשים בהם, לגודל החלל. האופי והסגנון שנבחרו, הם חלק מהמסר שהמקום משדר ללקוחותיו. שימוש בצבעים יכול להוות תוספת מעניינת ומשמעותית עיצובית, אך יש לתכנן בקפידה את האזורים והגוונים בהם משתמשים בכדי למנוע עומס יתר ויזואלי או החשכת סביבת העבודה. הדברים נוגעים הן לריהוט והן לקירות ולרצפה. נגיעות צבע יוסיפו רבות לתחושת הנעימות ויוסיפו יופי רב.

בגלל התחושה שבחירת צבע היא אמירה חד משמעית ונחרצת אנשים רבים יעדיפו להסתפק בצבעים ניטראליים על פני לקיחת סיכונים והתנסויות בגוונים לא מוכרים. אכן בתכנון משרד קטן עדיף לעיתים קרובות להכניס צבע בעזרת חפצי נוי, תיקיות וקלסרים, מנורות ותמונות . את כל הללו ניתן להחליף ולשנות ביתר קלות מאשר את צבע הפרטים הקבועים.

 

 

 

 

הבא הקודם
X סגור